У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту

У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту - Сергій Глотов

Жанр: Історія України, Військова справа

Правовласник: Фоліо

Дата першої публікації: 2018

Ця книга — результат першої в Україні спроби зібрати та проаналізувати свідчення безпосередніх учасників однієї з найгероїчніших і найтрагічніших операцій початку російсько-української війни, що досі лишається маловідомою для більшості українців. У документальній хроніці описуються події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів (квітень — початок вересня 2014 року), а також події, що передували окупації Луганська (зима — весна 2013—2014 років). Команда волонтерів зібрала спогади понад 140 учасників та очевидців тих подій — військових, волонтерів, місцевих мешканців, працівників міліції та аеропорту, медиків, — а також унікальні фотографії та картосхе- ми, що ілюструють військові операції, які відбувалися навколо летовища. Книга містить коментарі військових дослідників, офіцерів та експертів із аналізом основних подій, а також перелік загиблих українських бійців із різних підрозділІв.

Cover
Анотація

Ця книга — результат першої в Україні спроби зібрати та про­аналізувати свідчення безпосередніх учасників однієї з найгероїчніших і найтрагічніших операцій початку російсько-української війни, що досі лишається маловідомою для більшості українців.

У документальній хроніці описуються події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів (квітень — початок вересня 2014 року), а також події, що передували окупації Луганська (зима — весна 2013—2014 років).

Команда волонтерів зібрала спогади понад 140 учасників та очевидців тих подій — військових, волонтерів, місцевих мешканців, працівників міліції та аеропорту, медиків, — а також унікальні фотографії та картосхеми, що ілюструють військові операції, які відбувалися навколо летовища. Книга містить коментарі військових дослідників, офіцерів та експертів із аналізом основних подій, а також перелік загиблих українських бійців із різних підрозділів.

Сергій Глотов
Анастасія Глотова
Анастасія Воронова
Юрій Руденко
Дмитро Путята

У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту

Усім причетним до героїчної оборони Луганського аеропорту присвячується

Передмова

Ця книга є однією з перших спроб описати у хронологічному порядку та проаналізувати події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» (ЛАП) у квітні-серпні 2014 року в ході російсько-української війни. Оскільки оборонці ЛАПу та прилеглих населених пунктів більшу частину часу знаходились у цілковитому оточенні, фактично — у тилу ворога, то інформації про цю ділянку фронту надходило дуже мало. За 146 днів оборони до аеропорту не зміг потрапити жоден журналіст. Для багатьох українців деталі цієї операції й досі невідомі.

Хроніку створено на основі спогадів понад 140 учасників та очевидців оборони, вона містить фотографії, авторські коментарі з аналізом основних військових операцій, а також картосхеми, що їх ілюструють. Ми подаємо прямі цитати з інтерв’ю військових, добровольців, волонтерів, медиків, тодішніх працівників міліції та власне аеропорту, а також наводимо перелік загиблих під час описуваних подій воїнів з різних підрозділів (на основі відомих нам даних) і загальні коментарі офіцерів та експертів щодо оборони Луганського аеропорту.

Ця книга — волонтерський проект безпосередніх учасників описуваних подій і є результатом спільної роботи десятків людей. Ідея належить волонтерам благодійного фонду «Народна підтримка воїнів АТО» (м. Львів), які за сприяння партнерських організацій і створили цю хроніку.

Матеріали збиралися протягом 2016—2018 років. До обробки десятків годин аудіозаписів долучилися понад 50 волонтерів із різних міст України, зокрема, з нині окупованих територій, а також із-за кордону. У книзі описані бойові дії, що відбувалися на території та околицях Луганського аеропорту, у населених пунктах Георгіївка, Лутугине, Новосвітлівка та Хрящувате. Усі посади військовослужбовців, назви підрозділів та населених пунктів зазначені в тексті й на картосхемах на момент описуваних подій.

Важливою відмінністю цією книжки, на наш погляд, є спроба поглянути на історію оборони летовища дещо ширше, залучаючи події, що відбувалися наприкінці 2013 року в Луганську, де паралельно з київськими подіями формувався свій Євромайдан, а згодом «проросійський рух» із подальшим захопленням державної влади російсько-терористичними бандформуваннями. Луганськ не було окуповано за один день. Цей процес відбувався щонайменше кілька місяців, і оборона Луганського аеропорту тісно пов’язана з подіями, що передували їй, адже саме в цей час на сході України із середовища місцевих патріотично налаштованих активістів формувався потужний волонтерський рух, що згодом зіграв важливу роль у протистоянні військовій агресії Росії. Деякі місцеві волонтери не тільки підтримували українських військових, які знаходилися в оточенні, а й воювали разом із ними. Багато хто з цих людей пройшли полон, віддали власне життя або зникли безвісти. Пам’ять про подвиг простих людей ми вшановуємо поряд із пам’яттю про героїв, які віддали своє життя при обороні Луганського аеропорту і прилеглих населених пунктів.

Перед вами результат лише першого незалежного дослідження названих подій, здійсненого на громадських засадах. Автори використовували дані з відкритих джерел та спогади безпосередніх учасників тих подій і не претендують на всеосяжність викладу інформації. Коментарі, побажання та відгуки ви можете надсилати на електронну скриньку БФ «Народна підтримка воїнів АТО» за адресою: nafront@i.ua.

Читати далі