Боротьба за дитину

• Бестселер, що приніс автору світову популярність • Ця книжка переверне ваше уявлення про виховання Ця книга стане чудовим другом для батьків, які прагнуть не просто зрозуміти своїх дітей, а й отримати цілісне уявлення про те, що таке дитинство, осягнути цей багатомірний світ. Авторка відкидає стереотипне уявлення про те, що дитячі роки є лишень підготовкою до життя, і доводить: дитина — це вже сформована особистість, до якої треба ставитися як до дорослого. Що впливає на вашу дитину? Які вона має права та обов’язки? Комп’ютер і телебачення, соціалізація в колективі, подолання дитячих комплексів — використовуючи новий підхід до виховання, ви зможете зростити свою дитину успішною та щасливою. Про автора: Франсуаза Дольто — відомий психоаналітик, ключова фігура французького психоаналізу, зокрема дитячого, доктор медицини, член Міжнародної психоаналітичної асоціації. Вона відкрила власний науковий центр досліджень, створила першу інтернет-платформу для сучасного психоаналізу, обіймала посаду почесного психотерапевта в Департаменті Психотерапії та кембриджських лікарнях Фулборн і Адденбрукс. Її талант — це вміння писати як для широкого загалу, так і для колег-фахівців.

cover.png

r999.jpg

r998.jpg

r997.jpg

1029667.png

Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»

2018

ISBN 978-617-12-5264-6 (epub)

Жодну з частин цього видання не можна копіювати або відтворювати в будь-якій формі без письмового дозволу видавництва

Електронна версія зроблена за виданням:

Висловлюємо особливу подяку літературному агенту Анастасії Лестер за допомогу в придбанні прав на публікацію цієї книжки

Перекладено за виданням:

Dolto F. La cause des enfants / Françoise Dolto. — Éditions Robert Laffont, S.A. : Paris, 1997. — 466 p.

Переклад з французької Андрія Рєпи

Дизайнер обкладинки Євген Спіжовий

Дольто Ф.

Д65 Боротьба за дитину / Франсуаза Дольто ; пер. з фр. А. Рєпи. — Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімей­ного Дозвілля», 2018. — 672 с.

ISBN 978-617-12-5053-6

ISBN 978-2-221-08730-5 (фр.)

УДК 159.9© Éditions Robert Laffont, S.A. Paris, 1985, 1997

© Hemiro Ltd, видання українською мовою, 2018

© Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», переклад і художнє оформлення, 2017

Книжку створено у співпраці з дослідницькою групою під керівництвом Андре Кутена

Новий погляд

Права дітей сьогодні у світі захищено не дуже добре, і ми назвемо три причини:

• з’являється дедалі більше наукової літератури, присвяченої дитячій тематиці, яка вже навіть у ранньому віці перебирає в художньої монополію на знан­ня. Вона затемнює символічну реальність, особливу енергію, потенційну силу, властиву кожній дитині. Якщо для письменника дитина є радше об’єктом бажання, то для фахівця в галузі медицини й наук про людину дитина стає об’єктом досліджень;

• суспільство переймається насамперед тим, як зробити видатки на дитину рентабельними;

• дорослі бояться вивільнити певні сили, певну енергію, якою володіють діти, що може поставити під сумнів їхній дорослий авторитет, досягнення, соціальне становище. Вони проектують на дітей свої супе­речливі бажання, невдоволення життям і нав’язують їм свої моделі.

У цій праці ми поставили перед собою таке зав­дання: проаналізувати «урок історії», розглянути причини невдач і витоки помилок, які століттями відчужували дітей і дорослих одне від одного, і запропонувати новий підхід заради кращого запобігання лихові.

Донині всі роботи з педіатрії або виховання дотримувалися старої «дорослоцентричної» традиції. Вони лише зміцнювали або поновлювали вічні правила, створені в інтересах сімейства. Це неодмінно була школа батьків. Але чи йшло це на користь дітям? Анітрохи, це було вигідно дорослим. Отож наша дослідницька команда вирішила радикально змінити кут зору: ми прагнемо перейти до справжньої перспективи, що розглядає реальність у становленні, ми хочемо відійти від призми батьківських інтересів, а також деформованої оптики так званих «педагогічних» підручників і трактатів.

Задум цієї книжки

Ця книжка створювалася спільно з дослідницьким колективом, який допомагав робити аналіз як у Франції, так і за кордоном. Вона має на меті розглянути з погляду психоаналізу сукупність історичних, соціологічних, етнографічних, літературних і наукових даних про місце, яке суспільство відводить дітям.

Оригінальність підходу полягає в тому, що Франсуаза Дольто пропонує міркування та коментарі, звертаючись до свого подвійного досвіду дитячого психоаналітика і матері.

Абзаци, набрані курсивом, заохочують д-ра Франсуазу Дольто акцентувати увагу на тенденціях, течіях, популярних настроях і незмінних факторах у суспільстві, дискусійних питаннях і нерозв’язаних проблемах. Франсуаза Дольто реагує на них, супроводжуючи ці дані своїми зауваженнями, особистими спогадами або власним баченням.

Перша частина цього дослідження намагається підбити історичні підсумки й запропонувати діагностику. Друга частина накреслює новий підхід до дитинства. Третя частина викладає сценарії такого суспільства, яке пішло б дитині на користь. Четверта й остання частина закладає основи раннього запобігання дитячим неврозам. Це революція, яку можливо здійснити невеликими кроками. Але це реальна революція.

Читати далі